ІСТОРІЯ ПРО СКЛЯНІЙ ПЛЯШЦІ
Людство з давніх часів було зайнято пошуком і винаходом ємності, в якій можна було б зберігати рідини. У різних точках світу це питання вирішувалося з урахуванням місцевих особливостей. В місцях з жарким кліматом для цього використовувалися оболонка овочів.
До нашого часу дійшла ємність, винайдена в Південній Америці – калабас або калебаса. Цей посуд виготовлявся з гарбуза. На територіях з прохолодним кліматом, ємності також виготовлялися з дерева шкур тварин каменю.
Щодо початку виробництва скляних ємностей для зберігання рідини можна сказати, що найдавніша майстерня по виготовленню скляних пляшок була виявлена в Єгипті. Предмети знайдені в процесі розкопок, дозволили встановити, що ця майстерня функціонувала приблизно в 1370 році до нашої ери.
Пляшки виготовлялися шляхом намотування гладкій скляній суміші на металевий стрижень. Пляшки, виготовлені таким способом, мали малу місткість і використовувалися в основному для зберігання ароматних масел, пахощів та інших рідин для косметичних цілей.
Процес виготовлення пляшок і флаконів був досить трудомістким і тривалим, в зв'язку з чим, також і дорогим, тому мати скляні ємності в господарстві могли дозволити собі заможні люди.
В області виготовлення скляних ємностей все змінилося з винаходом склодувній трубки, приблизно за 100 років до нашої ери. Це сталося в Фінікії. З впровадженням цього винаходу процес виготовлення пляшок пішов швидше.
Хрестові походи сприяли розповсюдженню технологій по виготовленню скляних ємностей в Європі. Найбільш повний розвиток виробництво виробів з скла отримало у Венеції. Вироби з венеціанського скла в даний час відомі у найвіддаленіших куточках світу.
Центром скляної промисловості Венеції став острів Мурано, на якому розташовувалися майстерні з виготовлення скляних виробів. Період з 13 по 17 століття можна назвати періодом інтенсивного розвитку і світового панування Венеції у виробництві виробів зі скла.
У зв'язку з тим, що для виробництва скла необхідний відкритий вогонь, а це могло спровокувати пожежу в місті, майстерні по виготовленню скла знаходилися на острові. Майстри з часом перетворилися на прошарок суспільства, який неможливо було потрапити не обізнаній людині.
Технології виготовлення скла передавалися всередині сім'ї від батька до сина, сировину з острова заборонялося вивозити. Також потрібно відзначити, що склодуви з острова Мурано, за їх відірваність від Великої землі і проживання на острові, у венеціанському суспільстві користувалися значними перевагами.
Винахід в 17 столітті печі для випалу скла зіграло свою позитивну роль у розвитку скляної промисловості. Раніше для випалу використовувався деревне вугілля, який не давав необхідної температури, у зв'язку, з чим скло виходило крихким. Застосування в печі кам'яного вугілля дозволило створювати необхідну температуру для отримання міцного скла.
Активна торгівля Венеції продукцією скляної промисловості сприяла проникненню скляних пляшок на слов'янські території.
У слов'янській системі заходів, пляшка могла бути одиницею виміру та обсягу. Відрізнялася за призначенням, горілчана вміщала 1/20 відра, що в сучасному вимірі дорівнює 0.6 л. Винна дорівнювала 1/16 відра, або 0.77 л.
У радянський період ємності бутылодо 0.5 л випускалася з широким горлом для молока ,з вузьким для інших напоїв. Винна пляшка випускалася 0.7 л. Пляшка для шампанського 0.75 л з товстим склом. Також відомі пляшки ємністю 0.25 л. іменовані «чекушками» і 0.1 л іменовані « мерзавчиками».
У пострадянський період виробництво пляшок стало ще більш різноманітним в цілях боротьби з підробкою напоїв перебувають у пляшках. Особливо слід відзначити вигнуту винну пляшку ємністю 0,7 л яка має незвичайну історію.
Французский винодел Жан Поль Шене являлся поставщиком вина, ко двору короля Людовика 14 и однажды вино в кривой бракованной бутылке попало на стол короля. Винодел был доставлен в Лувр для объяснений. На вопрос короля о том, почему он посмел, прислать во дворец кривую бутылку Шене ответил, что эта бутылка специально изготовлена в поклоне королю. Это понравилось королю и спасло винодела от наказания.
С тех пор вино от J.P.Chenet разливаются только в изогнутые бутылки, что является отличительным знаком этого торгового дома.
Інтернет магазин « Лариса Валова» представляє Вашій увазі сувенірні пляшки різної ємності у футлярі. Такий подарунок залишить у Вашій пам'яті незабутні враження від перебування на відпочинку в сонячній Одесі.
Завжди Вам раді!