ІСТОРІЯ ПРО ДЕРЕВ'ЯНІЙ ПОСУДІ
В даний час неможливо визначити період, з якого почалося використання в побуті посуду. У різних куточках землі це відбувалося з урахуванням місцевих особливостей та наявності матеріалу для її виготовлення.
У пустельних і степових регіонах для її виготовлення використовувалася глина. На берегах морів та річок, могли використовуватися великі мушлі. У лісових краях для цих цілей використовувалося дерево.
Методи виготовлення дерев'яного посуду були різними. Вона могла виготовлятися шляхом довбання, точіння, вирізування, з цілісного шматка дерева. Також широко застосовувалася бондарна технологія виготовлення посуду, тобто виготовлення готового виробу з декількох частин і з'єднання їх обручами і клепками.
Широке распространение отримала точена посуд, що виготовляється на токарному верстаті. Письмові джерела та археологічні знахідки дозволяють встановити, що з 12 століття на територіях населяемых слов'янами і на місці болгарських поселень, виявлені вироби виготовлені токарним способом.
Вивченням письмових джерел, документації монастирів, митних книг, встановлено, що її виготовленням займалися ченці монастирів, а також населення ряду губерній Російської імперії. В кінці 18 століття виготовлення і застосування дерев'яної посуду в побуті носить масовий характер.
Найбільш відомими виробами які були виготовлені токарним способом є: ставцы, ставчики, братини, блюда, чаші, тарелі, келихи, чарки, стакани, ложки.
Найбільш використовуваним предметом був ставши- глибоку посудину у вигляді чаші з піддоном і кришкою - прообраз сучасної каструлі. В залежності від його розміру змінювалося його назву і функціональне призначення. Стави використовувалися для зберігання іншого посуду, ставцы і ставчики, як обідньої.
Братина - кулястий посудину з невеликим загином зверху, іноді з місцем для зливу використовувався для подачі напоїв і рідких страв.
Страви, тарелі - прообрази сучасних тарілок, використовувалися для подачі дичини,м'яса та іншої їжі. Діаметр таких виробів був різним, міг досягати 40 див.
Чаша – найбільш поширена посуд в селянському середовищі - прообраз сучасних глибоких тарілок для перших страв, мала високі рівні краї і різний діаметр. Він чаші варіювався від 15 до 50 см. Найбільші з них називалися – бурлацкими.
Кубки, склянки, чарки також були неодмінним атрибутом столового посуду яка використовувалася для пиття.
Особливо потрібно відзначити виготовлення дерев'яних ложок, різновидів яких у слов'янській культурі є безліч. Їх виробництво мало широке поширення і навіть стадії виробництва, розподілені між населеними пунктами.
В одному селі проводилася заготівля, яка називалася осколок або баклуша. В наш час вираз "бити байдики" означає - байдикувати,хоча насправді воно означає займатися заготівлею майбутніх ложок. З цих заготовок в іншому населеному пункті вирізувався остаточний варіант виробу. Слов'янські ложкари досягали такої досконалості в своїй майстерності, що могли виготовити ложку за 15-20 хвилин.
В даний час дерев'яний посуд не тільки не втратила свого первісного призначення, але і стала елементом декору, що дозволяє підтримати народні традиції, створюючи душевну атмосферу ,тепло і затишок у Вашому будинку.
Інтернет магазин «Лариса Валова» пропонує Вашій увазі дерев'яний посуд – тарілки, блюда, ложки, які Ви зможете використовувати як за прямим призначенням,а так само в якості заготовки для творчості для прикраси Вашого будинку
Завжди Вам раді!