ЗНАЧЕННЯ СИМВОЛІКИ У СЛОВ'ЯНСЬКІЙ ОБЕРЕЖНИЙ ВИШИВЦІ

"БЕРЕГИНЯ"
Одним з перших сюжетів слов'янської вишивки можна вважати – дерево життя або «берегиня». Швидше за все, цей візерунок є одним з найбільш древніх. Символи в цьому візерунку говорять про дерево як символ світобудови. Часто можна зустріти зображення «берегині» з символічними корінням чорного кольору, стовбуром і кроною.
В цілому це зображення показує життєвий цикл всього живого. Це говорить про зв'язок коренів та плодів не тільки дерева, а й людини та її роду. Можна сказати, що назва « Берегиня» виникло ще тому ,що на момент створення цього візерунка людина ще знаходився в світі з природою і дуже залежав від дерева.
На той момент, дерево брало участь в житті людини в усіх аспектах і оберігало людини з моменту народження і до самого кінця. Воно було, притулком, за життя даруючи дах, годувальником, даруючи плоди, а також давало останній притулок.
Таким чином, цей візерунок показує нам гармонійний зв'язок між небом і землею, людиною і Творцем, а також означає родючість, відродження, а фактично безсмертя, символізує прагнення кожної людини до розвитку духовних якостей і пізнання.
"БЕЗКОНЕЧНИК"
Також одним з поширених зразків слов'янської вишивки є символ «безконечник». Можна сказати, що цей візерунок пов'язаний не тільки з землеробством і календарем посівів, а і з рухом Землі відносно Сонця.
Одним з пояснень походження символу « Безконечник» можна назвати астрономічне явище, яке називається «аналемма». Вона являє собою лінію зв'язує положення Сонця щодо Землі в один і той же час доби, протягом року.
Таким чином, поєднуючи всі 365 точок положення Сонця щодо Землі, ми отримаємо зображення цифри 8 покладеної набік, або математичного символу « нескінченність».
Знаходження Сонця у вищій точці цієї лінії визначає час літнього сонцестояння, знаходження в нижчій точці - зимового сонцестояння. Два рази в рік Сонце займає положення в середині цієї лінії, що відповідає періодам весняного і осіннього рівнодення.
Таким чином, візерунок «Безконечник» символізує порядок небесного світу, зв'язок людини і Творця, циклічність життя і фактичне безсмертя і зображення цих спостережень використовувалися в слов'янській культурі як обережных символів.
"ЗІРКА АЛАТИР"
Зірка Алатир (Хрест Сварога)
Восьмипелюсткова зірка, є символом гармонії Всесвіту. Його вишивають на сорочках відаючих людей, чи як оберіг у далекий і небезпечний шлях.
Знак підходить як чоловікові, так і жінці. На рушниках вишивають, коли присвячують їх у Храми, на жертовні столики. В ньому заховані всі пари і рези (руни), сварги, кола, триглавы і двуглавы, вужі та інші священні знаки, бо він - основа й кінець. Всі інші обереги лише малі прояви його.
Алатир - це ще й образ капища. Якщо верхні квіти розташовані як хрест (вертикально), то це капище сонячної (чоловічий) сили, якщо як кряж (по діагоналі), то місячної (жіночої) сили. Вишивається на сорочках як чоловічих, так і жіночих, очищає і наповнює сонячною силою (життєвої) або місячної (розуміння Магії).
"ОГНЕГЛАЗ"
Огнеглаз - оберіг від пристріту і негативних зовнішніх впливів, які, на жаль, так часто зустрічаються і приносять чимало прикростей. Це і заздрість, і невдоволення, і просто випадковий сплеск гніву - емоції, які у інших людей, можливо, викликаємо ми самі - адже чистого душею людині не страшний ні пристріт, ні псування.
Але важко зберігати чистоту думок у сучасному світі, бо лихого ока, заздрості і гніву найчастіше є за що зачепиться. Цей оберіг захистить власника від впливу ззовні, так і від власних поганих думок і почуттів. Призначений для зовнішнього носіння, вогненне око з сильним символом у зіниці дивиться в очі злу і відображає будь-яку атаку.
Оберіг призначений для захисту дітей. У оберіг у зіниці вписаний Радинец, що відводить від малюка злі і заздрісні погляди.
"АРЕПЕЙ"
Символ щастя, душевного спокою і рівноваги. Найпоширеніший символ орнаменту слов'янської вишивки. Гребінчастий ромб, відомий на територіях східних слов'ян під народною назвою "орепей", або "арепей", (він же "реп'ях", "дубок", "колодязь" в інших місцях), у звучанні якого виразно присутній корінь *ар, присутній в таких словах "арій", "Арата", "Аркона". Вважається, що виступаючі елементи візерунка - гачки чіпляють удачу і благополуччя і не відпускають її . При вираженні "причепився як реп'ях" мається на увазі в тому числі і цей аспект.
Ромб має безліч значень: сонце, родючість, землеробство. Ромб з крапкою всередині - символ "засіяної землі", тобто родючості, в тому числі жіночого. В зоні опліччя жіночого костюма буде читатися як світова гора або Алатир-камінь з сидячим на ньому Божеством. В ліктьовій зоні як "предок". На подолі - як вхід у потойбічний світ або також «предок».
"ВОЛОТ"
Волот - слов'янський символ, оберіг, що означає і дарує богатирську силу, силу Богів Слов'янських для добрих справ і захисту рідної землі. Щоб сила йшла в потрібне русло, а то силу можна по-різному застосувати. Сила повинна йти на захист, а не напад.
"ДВЕНАДЦАТИКОНЕЧНЫЙ ХРЕСТ" І "ЗІРКА ХРЕСТА"
Оберіг Двенадцатиконечный Хрест (або Вічний Вогонь) – Слов'янський оберіг, який представляє собою хрест із перекладинкою на кожному промені. Призначення цього хреста – захист від різних зовнішніх впливів. Про це символ багато дослідників говорять як про магічний знак Роду. Оберіг Зірка Хреста символізує собою удачу, Успіх і досягнення наміченої мети.
"ЛАДА"
ЛАДА – Жіноча іпостась Рода, Дружина Сварога. Богородиця Лада – Мати богів; Вона ж – Рожаниця", «Матір-Родиха», допомагає при пологах, а також Богиня достатку, дозрівання врожаю і родючості. Для віруючих людей – Заступниця перед богами: захищає від їхнього гніву З ім'ям цієї богині пов'язують все хороше, що є у житті людини - сімейний лад і дружелюбність, навіть фраза "ну, гаразд" - показує, як глибоко увійшла ця богиня в побут слов'янських народів .
Слов'яни дуже шанували гармонію, добро, все хороше, і розуміли, що це - суто жіночі риси. Тому Богиня Лада - жіноча іпостась Бога Рода. Ця богиня захищає сім'ї, любовних відносин, родючості, урожаю, а також материнства.
"ЦЕЛЕБНИК"
Целебник - слов'янський знак вогню, зображуваний на оберегах для ослаблених і хворих людей, допомагає їм подолати хвороби тілесні. Володіє потужною цілющою силою.
"РОМБ" , "КВАДРАТ", "КОЛО"
Ромб,квадрат, також як і коло, був пов'язаний з родючістю: він символізує родючість Матері -землі, а також можливість жінки відтворювати потомство. Вони можуть бути представлені в різних комбінаціях. Ромб порожній символізує поле,землю, ромб розділений хрестом на чотири частини, -вспаханое поле ,ромб розділений на чотири частини з чорними крапками всередині - засіяне поле.
Теж саме можна сказати і символіку у вигляді кола або квадрата" Ці символи комбінуються з низкою інших обережных символів. Горизонтальні лінії у вишивці були символічним зображенням землі, а хвилясті - води. Вишиті точки між горизонтальними лініями символізували зерна, посаджені в землю.
Нескладно помітити, що візерунки обережний вишивці часто були пов'язані з землею, родючістю і культом Сонця. В орнаментах обережных вишивок люди відображали своє взаємовідношення з природою та її силами, просили у природи захисту, заступництва і милості.
"ПОЛУБОТОК"
Ця вишивка виконана за мотивами унікальною сорочки гетьмана Полуботка, яка зарахована до українських старовинних пам'яток. Після смерті гетьмана,візерунок сорочки був досліджений, і з'ясувалося, що це особливий оберігальний візерунок воїна, на якому присутні символи захисту і оберега, багатства і успіху.
У цій статті описані символи використовуються у слов'янській обережний вишивці, які зображені на зразках одягу представленої в нашому інтернет магазині « Лариса Валова». З вишивкою "берегиня" або "світове дерево" в реалізації є сорочка-вишиванка чоловіча, жіноча, дитяча (для хлопчиків), а також сукні.
З орнаментом "безконечник", в різних варіантах, є сорочки-вишиванки чоловічі, жіночі, українські національні костюми для дівчаток.
Орнамент "зірка алатир" в комбінації з іншими символами представлений на жіночих і дитячих моделях для дівчаток.
Обережная вишивка "огнеглаз" в комбінації з іншими символами представлена на українському національному костюмі для дівчаток і на сорочці - вишиванці для хлопчиків.
Вишивка "арепей", "волот","двенадцатиконечный хрест" і "зірка хреста" представлені на сорочках-вишиванках для хлопчиків.
Вишивки "лада","целебник" в комбінації з "безконечником" та іншими символами представлені на національних костюмах для дівчаток.
Потрібно відзначити , що це всього лише невелика частина від наявної слов'янської обережний символіки. Ми працюємо над розширенням асортименту і розмаїття орнаментів і будемо раді вислухати побажання гостей нашого сайту та магазину.
Завжди Вам раді!
У статті використовувалися матеріали статті « Слов'янські символи, опис та схеми»